Obsługiwane przez usługę Blogger.
RSS

Przepisy

Spaghetti z klopsikami

 

 Składniki na 4 porcje:

  • 320 g mięsa mielonego z szynki
  • 3 łyżki bułki tartej
  • 1 jajo kurze
  • 4 łyżki oleju rzepakowego
  • 3 pomidory
  • 1/4 selera
  • 1 mała cebula
  • ząbek czosnku
  • 2 łyżki przecieru pomidorowego
  • pieprz, oregano i bazylia do smaku
  • 200 g makaronu typu spaghetti

 Przygotowanie: 


Pulpeciki

 Na oleju podsmażyć cebulę, by była szklista. Odstawić do przestygnięcia. Mięso mielone, zeszkloną cebulę, bułkę tartą i jaja bardzo dokładnie wymieszać, a następnie uformować pulpeciki. Na patelni rozgrzać olej, smażyć pulpeciki, aż będą rumiane. W rondelku na oleju delikatnie przyrumienić rozdrobniony czosnek, dodać pokrojone w kostkę pomidory, starty na grubych oczkach seler i przecier pomidorowy, doprawić do smaku przyprawami. Gotować chwilę, aby sos zgęstniał, następnie przełożyć do niego przygotowane wcześniej pulpeciki i chwilę dusić na wolnym ogniu.

 Makaron

Makaron gotować według przepisu na opakowaniu. 

Jak podawać? 

Na talerzu ułożyć gniazdka z makaronu, wypełniamy je pulpecikami z sosem. Danie można przyozdobić świeżą bazylią. 

Buon appetito!!!

 

 

 Lasagne bolognese

 


Składniki i przygotowanie:
 

200 g makaronu lasagne
400 g mielonego mięsa wołowo-wieprzowego
2-4 ząbki czosnku
2 cebule
500 g dojrzałych, obranych ze skórki pomidorów lub pomidorów z puszki
100 g oliwy z oliwek
150 - 400 g żółtego sera (proporcje zależne od preferencji)
kilka pomidorów do dekoracji
sól
suszone oregano i tymianek
bazylia świeża lub suszona
 

Sos beszamelowy:
2 łyżki masła
2 łyżki mąki
500 ml mleka





 
Cebulę pokroić w kostkę, czosnek drobno posiekać. Na patelni rozgrzać oliwę, przesmażyć cebulę, a następnie mięso z czosnkiem mieszając przez ok 10 - 15 min. Dodać pomidory. Doprawić solą, oregano, tymiankiem, bazylią. Rozpuścić masło, dodać 2 łyżki mąki, dolać zimne mleko i gotować na małym ogniu ok. 5 min aż do zgęstnienia, stale mieszając. Doprawić gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Płaty lasagni ułożyć w brytfance lub naczyniu żaroodpornym posmarowanym oliwą, na makaron nałożyć trochę sera, potem sos bolognese, sos beszamelowy, ser, ponownie ułożyć płaty makaronu itd. do wyczerpania składników. Ostatnią warstwę makaronu przykryć sosem beszamelowym i posypać obficie tartym serem. Lasagne włożyć do piekarnika nagrzanego do 180-200ºC, piec ok 40 minut.

Buon appetito!!!



 

Pączki

 

Składniki:
1 kg mąki
½ szkl. Mąki
1 margaryna
6 żółtek + 2 całe jajka
10 dkg drożdży
1 budyń bez cukru-ugotować w 2 szkl. wody

Przygotowanie

Masło lub margarynę pokroić w kostkę , dać do miski. Na masło wylać  ugotowany gorący budyń, na który  pokruszyć drożdże. Jajka roztrzepać z cukrem i też wylać na drożdże. Następnie dodać mąkę i wszystko dobrze wyrobić  zostawiając do wyrośnięcia.
Gdy ciasto wyrośnie nabierać porcję łyżką i formować pączki dodając do środka marmoladę. Sklejać i częścią sklejoną układać na stolnicy zostawiając do wyrośnięcia . Potem smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu (np. oleju).

 

 

Spatzle

Składniki:
ilość porcji:4

4 szklanki mąki pszennej
5 jajek
1 łyżeczka soli
3/4 szklanki wody
 

Sposób przygotowania:

W dużej misce połączyć mąkę z jajkami i solą.Wyrabiając
ciasto dodawać raz po raz trochę wody, aby było miękkie.
W dużym garnku zagotować 2 litry wody. Wciskać ciasto
bezpośrednio do gotującej wody za pomocą wyciskarki
do makaronu, albo wyciskając je przez durszlak z dużymi
otworami. Kluski są gotowe, gdy wypłyną na powierzchnię
(po 3 - 4 minutach). Podawać je jako dodatek do innych dań
lub jako danie główne.Z dużymi otworami. Kluski są gotowe,
gdy wypłyną na powierzchnię (po 3 - 4 minutach). Podawać
je jako dodatek do innych dań lub jako danie główne.
                  
Bon appetit

 

 



Szwajcarskie ciasto ziemniaczane

Składniki:

1 mały ugotowany ziemniak bez skórki (ok. 50 g)



    2 jajka

    100 g cukru

    2 łyżki wody

    ½ łyżeczki otartej skórki cytryny

    50 g drobno zmielonych orzechów laskowych

50 g kaszki kukurydzianej

5 g zmielonych ziaren chleba świętojańskiego

    2 łyżeczki proszku do pieczenia

    szczypta soli


    tłuszcz do posmarowania formy
    cukier puder do posypania


Rozgrzać piekarnik do temperatury 170°C. Tortownicę o średnicy 22 cm posmarować tłuszczem. Bardzo drobno zetrzeć ziemniaka na tarce. Ubić razem jajka, cukier, wodę i skórkę cytryny na jednolitą jasną pianę ręcznym mikserem z trzepaczkami. Zmieszać ją ostrożnie ze startym ziemniakiem i mielonymi orzechami. Kaszkę kukurydzianą, mielone ziarna chleba świętojańskiego, proszek do pieczenia i sól wymieszać najpierw razem, potem dodać do masy ziemniaczano-jajecznej. Napełnić ciastem tortownicę. Powierzchnię wygładzić łopatką. Piec ciasto w gorącym piekarniku na dolnej półce 35-45 minut, aż się przyrumieni. Wyjąć z piekarnika i krótko studzić. Wyjąć z formy na metalową kratkę. Przed podaniem posypać niewielką ilością cukru pudru.  





 
Gulasz czeski 




Składniki:

  • 1 łyżka smalec,
  • 1 szt cebula,
  • 2 szkl rosół,
  • 1 łyżka mąka
  • czosnek
  • kminek mielony,
  • majeranek,
  • sól,
  • 1/2 kg szynka mięso,
  • 30 dag wołowina,
  • papryka słodka,
  • przyprawa grillowa
 

Mięso oczyścić z błon , umyć ,osuszyć . Pokroić w grubą kostkę . Cebulę obrać i pokroić w kosteczkę . Usmażyć w rondlu na złoto na smalcu , następnie dodać pokrojone mięsa dwa rodzaje , obsmażyć wszystko razem . Teraz posolić , dodać kminek i paprykę ,przyprawy grillowej odrobinę podlać rosołem i dusić przez godzinę pod przykryciem .Od czasu do czasu mieszając i podlewając woda lub rosołem . Następnie dodać wyciśnięty czosnek oprószyć mąką ,mieszać, zagotować .Na koniec rozetrzeć majeranek w ręce i dodać do sosu .zagotować .Podawać




Czeski knedel z bułką 

 

Składniki:

  • 250 ml mleka
  • 10 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • ok. 350 g mąki pszennej
  • 2 duże kajzerki
  • jajko

Przygotowanie:

Bułeczki, mogą być czerstwe, pokroić w kosteczkę i wysuszyć. Można je naszykować nawet kilka dni wcześniej albo obsuszyć w piekarniku. Lekko ciepłe mleko zmieszać z cukrem, proszkiem co pieczenia, dwiema łyżkami mąki i drożdżami - rozmieszać dokładnie i odstawić na pół godziny pod przykryciem. Do rozczynu wbić jajko, sól i mąkę, dokładnie wymieszać a następnie dodać kawałki bułki razem ze wszystkimi okruchami. Po ponownym wymieszaniu odstawić do wyrośnięcia na ok. 2 godziny przykrywając ściereczką. Wyrośnięte ciasto wyrobić ew. podsypując jeszcze mąką jeśli będzie się bardzo lepiło. Masę podzielić na 4 części i każdą uformować wałek, lekko spłaszczyć. Gotować w szerokim garnku żeby luźno pływały bo bardzo rosną - ja gotowałam po 2 na jeden raz. Gotować po 10 minut z obu stron - garnek powinien być przykryty żeby doszły w środku. Gotowe knedle odcedzić i odłożyć na chwilę na talerz żeby obeschły. Pokroić bardzo ostrym nożem albo nitką. Podawać z sosem. Knedle można mrozić i odgrzewać, ale trzeba to robić już na parze i nie wrzucać ich do wody bo nasiąkną.





Quiche lorraine


Ciasto

180 g mąki pszennej, plus dodatkowo do podsypywania
100 g zimnego masła, pokrojonego w kostkę
50 g tartego parmezanu
2 łyżeczki listków tymianku
1 jajko (od kur z wolnego chowu)
1 łyżeczka lodowatej wody (lub trochę więcej, według potrzeby)




Nadzienie
3 jajka (od kur z wolnego chowu)
150 g pancetty lub wędzonego boczku, pokrojonego w kostkę
250 ml creme fraiche (lub gęstej śmietany)
150 g sera gruyere
świeżo mielony pieprz






Przygotowanie 


Nagrzać piekarnik do temperatury 180 stopni. Przesiać mąkę do miski. Dodać masło, parmezan i tymianek. Rozetrzeć wszystko z mąką na równe grudki. Dodać jajko i wodę i szybko zagnieść ciasto. Zawinąć ciasto w folię plastikową i włożyć na pół godziny do lodówki. Na posypanym mąką blacie rozwałkować ciasto na cienki placek, wielkości dużej formy do tarty. Wyłożyć formę ciastem, środek przykryć kółkiem z pergaminu, a na nim rozsypać fasolki (aby obciążyć papier). Wstawić do piekarnika i piec przez 15 minut. Zdjąć papier z fasolkami i wstawić ciasto do piekarnika na kolejne 5 minut. Odłożyć 50 g gruyere'a, w misce wymieszać delikatnie wszystkie składniki nadzienia. Mieszać delikatnie, aby nie wbić do masy zbyt wiele powietrza. Przełożyć łyżką nadzienie do formy z ciastem, posypać odłożonym gruyerem. Piec 15 minut, aż nadzienie się zetnie. Podawać na ciepło lub na zimno z zieloną sałatą.


Pie de limon 

 
Składniki na ciasto:
220g mąki

60g cukru

200g margaryny

2 żółtka

Krem:
1 puszka słodzonego skondensowanego mleka

100-150ml soku z cytryny

4 białka

3 łyżki cukru pudru
 
 

Sposób przygotowania :

Na początek przygotować ciasto na spód. Mąkę zgnieść z cukrem, zimną margaryną (którą trzeba zetrzeć na tarce) oraz żółtkami. Ciasto wałkować na kształt koła, przełożyć go do formy i wstawić do lodówki na co najmniej godzinę. Po tym czasie zacznij nakłuwać ciasto widelcem aby nie rosło podczas pieczenia. Mleko skondensowane musisz przez chwilę ubijać robotem dodając sok z cytryny i następnie trzeba przelać zawartość na ciasto. Po chwili zacznij ubijać białka na sztywną pianę o dodawać cukier puder. Następnie musisz przełożyć na krem robiąc łyżką nierówności. Tak przygotowaną tarte zacznij piec w 180 stopniach przez około 30 minut do zrumienienia białek.  
 

 

Ajvar

 

Składniki:
-80 dag papryki
- 40 dag bakłażanów
- 6 ząbków czosnku
-100 ml oliwy
 -250 ml octu
 -sól i pieprz
 

Przygotowanie:
 
Bakłażany obrać i pokroić w podłużnie słupki. Papryki przepołowić i oczyścić z nasion. Do garnka wlać ¾ litra wody i ¼ litra octu, dodać trochę oliwy i zagotować. Następnie wrzucić paprykę i bakłażany. Gotować 5 min. i odcedzić. Warzywa zemleć w maszynce do mielenia i dobrze wymieszać. W odpowiednie naczynie wlać oliwę, dodać mielone warzywa i postawić na ogniu. Gotować około godziny, mieszając, dopóki masa warzywna nie zgęstnieje. Na 10 min. przed końcem gotowania dodać posiekany czosnek, posolić i doprawić pieprzem. Jeśli chcemy przechować ajvar na zimę, należy zagrzać czyste słoiki w piekarniku, włożyć w nie ajvar i jeszcze raz włożyć słoiki do wygaszonego, ale ciągle ciepłego piekarnika, tak, żeby na wierzchu powstała przypieczona warstewka. Ajvar podaje się jako przystawkę albo dodatek do chleba i bułeczek.






Fišpaprikaš


Składniki:
-1 kg różnych ryb słodkowodnych (karp, sum, szczupak)                                                                  

-40 dag cebuli                                                                                                                                                     

-20 dag pomidorów                                                                                                                                                                                                                   
-6 dag mielonej słodkiej czerwonej papryki                                                                                                     -150 ml oliwy                                                                                                                                                    
 -sól         

-pieprz
 
 

Przygotowanie:



Ryby oczyścić, dobrze umyć i pokroić na spore kawałki lub dzwonka, cebulę pokroić w talarki. W garnku z oliwą układać warstwami rybę i cebulę, aż do wykorzystania wszystkich składników. Posolić, doprawić pieprzem, dodać pokrojone pomidory i zalać wodą. Kiedy się zagotuje, dodać mieloną paprykę i gotować na wolnym ogniu przez 40 min. Paprykarz podawać z makaronem.



Sznycel wiedeński 


 
Składniki:

4 kotlety cielęce
sól
mąka
1 jajko, roztrzepane wraz z 2 łyżkami mleka lub wody
sucha bułka tarta
olej lub masło klarowane do smażenia
 


 

Przygotowanie:
Kawałki mięsa cielęcego dobrze wytłuc, lekko posolić. Tak przygotowane sznycle obtoczyć w mące, i w jajku, następnie w bułce tartej. Na patelni rozgrzać dosyć dużą ilość tłuszczu – oleju lub masła. Sznycle należy smażyć po obu stronach aż do uzyskania złotego koloru panierki. By pozbyć się nadmiaru tłuszczu sznycle wyłożyć na parę minut na talerz z ręcznikami papierowymi.
Tradycyjnie Wiener Schnitzel podawany jest z pieczonymi ziemniaczkami, zieloną sałatą lub sałatką ziemniaczaną z pietruszką. Niezbędne są ćwiartki cytryny, które tradycyjnie wyciska się na przepyszną, chrupiącą panierkę. 



 

Waniliowe rogaliki

Składniki:
  • 18 dag mąki
  • 10 dag masła
  • 5 dag cukru pudru
  • 1 żółtko
  • 5 dag zmielonych migdałów
  • do posypania: cukier puder pomieszany z cukrem waniliowym
 

Sposób wykonania:
  • Z podanych wyżej składników zagnieść kruche ciasto.
  • Z ciasta odrywać małe kawałeczki. W dłoniach toczyć wałeczki i formować z nich ciasteczka w kształcie rogalików(nie większe niż uszka do barszczu)
  • Rogaliki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piec na jasnozłoty kolor.
  • Gorące obficie posypać cukrem pudrem wymieszanym z cukrem waniliowym.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 komentarze:

Prześlij komentarz